synergia
30.01.2019

Co jest ważne przy wyborze auto-szkoły?

Podjęcie decyzji o wyborze auto-szkoły powinno być przemyślane. Cena kursu na prawo jazdy i zdanie egzaminu jest ważne, jednak pamiętajmy o tym, że dopiero później, na drodze, zaczyna się weryfikacja umiejętności nowego kierowcy.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Mniej świadomi Kandydaci na prawo jazdy kierują się przy wyborze auto-szkoły ceną. Inni opinią o ośrodku i instruktorach. Są to oczywiste kryteria. Głównym celem Kursanta jest zdanie egzaminu państwowego i otrzymanie dokumentu prawa jazdy. Jest to naturalne. Jednak chcę zwrócić Państwa uwagę na jakość szkolenia.

Wyobraźmy sobie, że Kursant zdał egzamin i odebrał swój wymarzony dokument. Wsiada sam za kierownicę samochodu. I co się okazuje? Wszystko jest inaczej. W trakcie jazd szkoleniowych w tanich auto-szkołach instruktor cały czas coś podpowiadał, czasami, bez wiedzy Kursanta, pomagał ruszyć samochód z miejsca, przytrzymując sprzęgło, włączał za Ucznia wycieraczki, nawiew, a może nawet bieg…

Załóżmy, że nowy kierowca dał sobie w końcu radę z pierwszymi, samodzielnymi jazdami. Jeździ, ćwiczy i nagle okazuje się, że… zapala się kontrolka rezerwy paliwa. Podjeżdża na stację benzynową.

Czy na kursie nauczono go tankować samochód? Nie. Zapewne znacie Państwo popularne filmy z YouTube, na których widzimy, jak kierowca męczy się i ośmiesza, bo nie wie jak otworzyć wlew paliwa, jak zatankować, a nawet co zatankować.

A jeśli świeżo upieczony kierowca złapie”gumę” na trasie? To się zdarza dosyć często, szczególnie w okresie zimowym, kiedy na jezdniach tworzą się liczne dziury. Czy na zwykłym szkoleniu uczy się Kursanta zmiany koła na drodze? Nie.

Wiem, nie ma tego na egzaminie. Ba! Nie ma tego w programie kursu. Jest tylko teoria. Ale teoria nie pomoże, jeżeli stoimy np. w nocy przy drodze z przebitym kołem, nie mogąc liczyć na niczyją pomoc.

A co z jazdą po autostradzie?  Często posiadanie prawa jest ważne w życiu zawodowym. Osoby posiadające ten dokument są cenniejsze dla pracodawcy, łatwiej im znaleźć dobrą pracę. Dla pracowników często wyjeżdżających w delegacje, przejazd autostradą będzie codziennością. Ile auto-szkół jedzie ze swoimi kursantami na autostradę? Bardzo niewiele.

I znowu: nie ma obowiązku wyjazdu na taką drogę w trakcie kursu. Zgodnie z programem szkolenia jest obowiązek przeprowadzić jazdy poza obszarem zabudowanym, na drogach o podwyższonej dopuszczalnej prędkości powyżej 70 km/h i tyle.

A co w przypadku, gdy nowy kierowca musi skorzystać z autostrady płatnej? Musi w odpowiedni sposób podjechać do bramki, żeby pobrać bilet. Co ważne, musi to zrobić bardzo sprawnie, szybko i precyzyjnie, żeby nie blokować ruchu. Praktycznie nie ma tutaj miejsca na błędy. System Auto-Synergia uczy również tego.

Nie chodzi o to, żeby na kursie prawa jazdy uczyć się naprawiać silnik, czy zawieszenie samochodu.

Ważne jest jednak, by jak najlepiej przygotować przyszłego Kursanta do jazdy samochodem w prawdziwych warunkach drogowych, nauczyć postępowania w najczęściej spotykanych sytuacjach.

Podsumowując, na kursie prawa jazdy AUTO-SYNERGIA można się nauczyć tego wszystkiego, o czy powiedziałam wcześniej i jeszcze wielu rzeczy, o których dowiesz się poprzez osobisty kontakt z nami.

Po drugie, jeśli chcemy przejść wartościowy kurs, nie będzie on najtańszy. Zapewnienie profesjonalnych warunków lokalowych, dobrego samochodu, opłacenie profesjonalnego i zaangażowanego instruktora oraz dodatkowych specjalistów, którzy będą prowadzić pełne szkolenie na dobrego kierowcę, kosztuje. Ten wydatek należy traktować jako inwestycję w swoją przyszłość i bezpieczeństwo dla siebie, swojej rodziny i wszystkich pasażerów, za których kierowca odpowiada.